Düğün Dansı Kursu MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Zeybek Düğün Dansı – Düğünüzde Geleneksel Ezgilerin Dansı Zeybek Oynayın!

Geleneksel Ezgilerin Aşkla Uyumu: Zeybek Düğün Dansı Nedir? – En Çok Oynanan Düğün Dansı

Anadolu motifleri ile şekillenen zeybek düğün dansı, Bata Anadolu bölgesine ait bir halk oyunu olarak karşımıza çıkmaktadır. İlk dans geleneği içerisinde yine geleneksel bir motif sergilemek isteyen çiftler son dönemlerde zeybek düğün dansını sıklıkla tercihe etmektedir.

Zeybek düğün dansı yalnızca çift dâhilinde oynanabileceği gibi dans sırasında çiftin arkadaşları da zeybeğe eşlik edebilmekte çok daha kalabalık bir zeybek düğün dansı koreografisi oluşturulabilmektedir. Geleneksel yapı ve Anadolu ezgilerinin harmanlanması ile ortaya çıkan zeybek düğün dansı, hak arasında oldukça tercih edilmektedir.

Zeybek düğün dansı hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sizler için araştırdık ve cevapladık. Gelin, zeybek düğün dansı nedir, zeybek düğün dansı nasıl yapılır,  zeybek yaparken dikkat edilecekler neler, öğrenelim.

[widget-136]

Düğünüzde Neden Zeybek Düğün Dansı Oynamalısınız?

Peki, düğün dansı tercihinizi neden zeybek düğün dansından yana yapmalısınız ve düğünüzde neden zeybek oynamalısınız. Aslın bu sorunun cevabı tamamen zihin tercihleriniz doğrultusunda şekilleniyor. Düğünüzde yöresel bir hava yaratmak ve anlamlı bir halk oyunu ile ilk dansınız gerçekleştirmek istiyorsanız zeybek sizin için oldukça uygun bir tercihtir. Neden zeybek düğün dansı diyenler için ilgi çekici sebepler:

 • Zeybek düğün dansı ile geleneksel ezgilerin tadını çıkartabilirsiniz.
 • Daha yöresel ve anlamlı bir ilk dans için zeybek düğün dansını tercih edebilirsiniz.
 • Yapısı itibariyle ülkemizde ortaya çıkan ve kültürümüzle uyumlu olan zeybek düğün dansını kolaylıkla ve kısa sürede öğrenebilirsiniz
 • Klasik ama asaletli bir dans olan zeybek düğün dansına arkadaşlarınızı da dâhil edebilirsiniz.
 • Kolay bir yapıya sahip olan zeybek düğün dansı ile güvende hissedebilirsiniz.,

Ülkemizde bazı dans stilleri oldukça önem arz etmekte ve yöresel açıdan özgün anlamlar ifade etmektedir. Bu stiller arasında zeybek düğün dansı da özel bir yere sahiptir.

Zeybek Düğün Dansı Nasıl Oynanır? Zeybek Düğün Dansı Stilleri

Zeybek düğün dansı türüne göre damat, gelin ve damat ve grup halinde oynanmaktadır. Günümüzde oldukça fazla zeybek düğün dansı çeşitli ve zeybek düğün dansı stili bulunmaktadır. Bu stiller arasından kendinize ve eşinize en uygun zeybek düğün dansı tercihinizi yapabiliriniz.

Çiftler tarafından çoğunlukla tercih edilen ve çok sevilen zeybek düğün danslarına değinecek olursak:

 • Teke Zeybek Düğün Dansı

Aydın yöresine ait olan Teke zeybeği, hız ve figürlerine bağlık olarak şekillenmektedir. En ünlü teke zeybek düğün dansı ise Sarı Zeybek’tir.

 • Kırık ve Kıvrak Zeybek Düğün Dansı

Kırık ve kıvrak zeybek düğün bazı figürlerinin dışında genel anlamda benzer figürlerden oluşmaktadır. Bu zeybek düğün dansı çeşidi Batı Anadolu’da düğünlerin en çok oynanan zeybek oyunlarından birisidir.

 • Avşar Zeybek Düğün Dansı

En ağır ve yavaş tempolu zeybek düğün dansı türlerinden birisi olan Avşar zeybeği, bazı dans figürleri bağlamında kaşık halk oyununu ile benzerlikler göstermektedir.

Zeybek Düğün Dansı Müzikleri

Zeybek düğün dansı nedir, zeybek düğün dansı nasıl yapılır, öğrendiysek şimdi de müziklere geçebiliriz. Zeybek düğün dansı müzikleri seçerken yöresel ve geleneksel zeybek müziklerinden birisi tercih edebileceğiniz gibi zeybek düğün dansı için seçtiğiniz kurs merkezinin size önerdiği müziklere de göz atabilirsiniz.

Zeybek düğün dansı koreografisi noktasında bir veya birden fazla zeybek düğün dansı müziği seçebilirsiniz.

Önemli!

Düğün dansı kursu zeybek programı ile istediğiniz gün ve saatte eğitim alabilir, müzik seçiminden grup koreografisine, özel şovlardan dekor ve kostüm hazırlıklarına kadar ayrıcalıklı desteğimizden yararlanarak unutulmaz bir düğün gecesi yaşayabilirsiniz!

Zeybek Yaparken Dikkat Edilecekler

Geleneksel özellikleriyle yatkın olduğumuz zeybek düğün dansını tercih eden çiftler zeybek düğün dansı yaparken bazı temel faktörlere de dikkat etmelidir. Bu faktörler zeybek düğün dansınızın kusursuz olması açısından oldukça önemlidir. Peki, zeybek düğün dansı yaparken dikkat edilecekler arasında hangi faktörler yer almaktadır? Gelin, birlikte inceleyelim.

 • Çiftler zeybek düğün dansı hareketlerini ve figürlerini uyumlu bir şekilde yapmalıdır.
 • Zeybek düğün dansında duruş pozisyonu diğer dans türlerine göre farklılık göstermektedir. Asil bir görünüm sergileyen zeybek düğün dansı duruşuna dikkat edilmelidir.
 • Zeybek düğün dansı kıyafetleri, yöresel ve geleneksel açıdan dikkat çektiği için çiftler isteye bağlı olarak dans sırasında yöresel zeybek kıyafetlerini tercih edebilirler.

Zeybek düğün dansını tercih eden çiftler koreografilerini, kendilerine en uygun zeybek düğün tarzı stili doğulusunda oluşturmalıdır.

[widget-172]

Zeybek Düğün Dansı İçin Kurs Seçimi – Zeybek Düğün Dansı Kursu Fiyatları

Düğünlerine zeybek düğün dansı ile adım atmak isteyen çiftler için önem arz eden bir diğer faktör ise Zeybek düğün dansı için kurs seçimidir. Her ne kadar yatkın olduğumuz ve bilindik bir dans türü olsa da zeybek düğün dansının uyumlu bir şekilde gerçekleştirilmesi için bir zeybek düğün dansı eğitimi almanız oldukça faydalı olacaktır.

Zeybek düğün dansı için kurs seçimi sırasında zeybek düğün dansı kursu fiyatları da merak konusu olan bir durumdur. Zeybek düğün dansı kursu fiyatları, zeybek türünüz, zeybek düğün dansı süreniz ve zeybeği eşli veya grup halinde tercih edip etmemiz yönünden çeşitli farklılıklar gösterebilmektedir.

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (212) 983 22 46