Düğün Dansı Kursu MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

İlk Dans Nasıl Olmalı?

İlk Dans ile İlgili Merak Edilenler Burada! Heyecana Gerek Yok!

Daha önce hiç dans etmediyseniz, dans etmekten hoşlanmıyorsanız, dans etmek konusunda iyi değilseniz, gülünç olmaktan korkuyorsanız ya da insanların size bakacak olması sizi geriyorsa “İlk dans nasıl olmalı, ilk dansın püf noktaları neler, düğün dansı yaparken dikkat edilmesi gerekenler var mı?” diye merak edebilirsiniz. Düğün çıkış dansı, o özel gecenin en önemli anlarından biri. Bu yüzden heyecanlanmakta haklısınız. Ancak düğün dansı ile ilgili bir ön hazırlık yaparsanız o geceyi çok daha profesyonel bir şekilde atlatabilirsiniz. Nasıl mı? Buyurun yazımıza…

[widget-136]

İlk Dans Ne Demek? Düğün Çıkış Dansı Nasıl Olur?

İlk dans nasıl olmalı, sorusundan önce ilk dansın ne olduğunu açıklamakta fayda var. İlk dans, gelin ve damadın konukların karşısına çıktığı ilk anda yaptıkları özel danstır. Düğün çıkış dansı, gelin damat dansı veya düğün dansı olarak da bilinir. Düğün dansı genellikle romantik parçalardan seçilir. Kısa tutulabilir ve varsa çift için anlamlı olan parçalar arasından seçim yapılabilir. Gelin damat dansı yapılırken diğer çiftler sahneye çıkmaz. O ilk dans anı, sadece o günün başrollerine özeldir. 

İlk Dans İçin Şarkı Nasıl Seçilir?

Gelin damat dansı için şarkı seçimi yaparken düğün dansı müzikleri üzerine araştırma yapabilir. İsterseniz romantik düğün dans müzikleri isterseniz de hareketli düğün dansı şarkıları arasından seçiminizi yapabilirsiniz. 2024 ilk dans şarkıları arasından da sizi yansıtan parçaları belirleyebilirsiniz. Yukarıda da belirttiğimiz gibi sizin için anlamı olan ve “bizim şarkımız” dediğiniz bir parça varsa bunu da düğün çıkış dansında kullanabilirsiniz. Sizlere rehber olması açısından en çok tercih edilen düğün dansı müziklerinden 5’ini şöyle bırakalım: 

Oya & Bora - Sevmek Zamanı 

Dmitri Shostakovich - The Second Waltz

Masquerade Suite: I. Waltz

Shirley Bassey - Love Story

Kenan Doğulu – Gelinim

İlk Dans Nasıl Olmalı? Düğün Dansı Nasıl Yapılır?

Düğün dansı için şarkınızı seçtiniz, heyecanınızı yenmeyi başardınız. Peki ama nasıl dans edeceksiniz? İşte geldik en önemli soruya: İlk dans nasıl olmalı? İlk dansın başarılı olmasının en önemli sırrı, rahat olmak. Eğer düğün dansı yaparken rahat olamayacağınızı düşünüyorsanız mutlaka düğün dans dersi alın. İyi bir düğün dansı kursu sizi bu konuda rahatlatacaktır. İlk dans nasıl olmalı konusunun bir diğer önemli noktası da dansın süresi ile ilgili. Düğün dansını ne çok uzun tutun ne de çok kısa. Dansınızı seyreden misafirlerinizin de keyif alabileceği ortalama bir uzunluk yeterli. Düğün dansı nasıl yapılır diyorsanız sizlere önerimiz, gelin damat dansı için mutlaka hazırlık ve prova yapın. Sadece tekniklere odaklanarak ya da dansı kusursuz yapmaya çalışarak dans etmeyin. Düğün çıkış dansı nasıl olur diye merak ediyorsanız sizlere ilk önerimiz; rahat olun, en mutlu gününüz olduğunu unutmayın ve eğlenmeye bakın. İlk dansta şaşırmanız ya da yanlış bir figür yapmanız kimsenin dikkatini çekmeyecektir. Dans etmekte çok iyi değilim, ilk dans nasıl olmalı bilmiyorum diyorsanız da Dans Akademi’nin uzman eğitmenlerinden düğün dans dersleri almak için hemen bize ulaşın.

İlk Dansta Eller ve Kollar Nasıl Durmalı?

Düğün çıkış dansı nasıl olur, diyenler... İlk dans sırasında eller ve kolların pozisyonu, çiftin uyumlu bir görüntü sergilemesi için önemlidir. Genellikle erkeğin sol eli, kadının sağ elinin üzerinde olurken, erkeğin sağ eli ise kadının belinin hemen altında veya sırtında olabilir. Kadının sol eli ise genellikle erkeğin sağ omzunun üstünde veya omzunun yanında yer alır. Eller, hafifçe kavranmış ve nazikçe temas halinde olmalıdır, sıkı sıkıya değil. İlk dans nasıl olmalı sorusunun bir diğer yanıtı olarak da kollar, birbirlerine hafifçe sarılmış olmalı ve bedenler arasında bir boşluk bırakacak şekilde konumlandırılmalıdır. Bu pozisyon, çiftin birbirine yakın hissetmesini sağlarken aynı zamanda rahat bir dans deneyimi sunar. Göz teması kurulduğunda ve adımlar senkronize olduğunda, bu kollar ve ellerin doğru pozisyonu, çiftin danslarını daha zarif ve romantik hale getirir.

Düğün Çıkış Dansını Daha Havalı Gösterecek Neler Yapabilirsiniz?

İlk dans nasıl yapılır diyenler, ilk dansınızı yaparken misafirlerinizin tüm gözlerinin üzerinizde olmasını istiyorsanız konfeti, balon, maytap, kıvılcım, ışık oyunları, baloncuklarla atmosferi renklendirebilirsiniz. Şarkının ritmiyle uyumlu olarak beliren ışık figürleri, ilk dansının daha duygu yoğunluklu olmasını destekleyebilir. Ayrıca ilk dans şarkısını canlı olarak sahnelemek de gelin damat dansının etkisini artırabilir. Mümkünse canlı bir performans organize edebilirsiniz. 

[widget-172]

Konsept Düğün Dansı İyi Bir Seçim Olur mu?

Klasik bir düğün dansı yapmak istemiyorsanız tango, vals, swing veya çarliston türünde de dans edebilirsiniz. Düğün dansı kursları farklı dans türlerinde sizi ilk dansınıza hazırlayacaktır. Eğlenceli bir çarliston, kıpır kıpır bir swing ya da tutkunun dansı tango, misafirlerinizin de düğün dansına katılımını sağlayacaktır. Eğer farklı tarzlarda ilk dans nasıl olmalı diye merak ediyorsanız aklınızdaki tüm soruları bize yönlendirebilir, düğün dans kursu fiyatları hakkında güncel bilgi alabilirsiniz. 

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (212) 983 22 46