Düğün Dansı Kursu MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Düğün Dansı Nedir? İlk Düğün Dansı Nasıl Ortaya Çıktı?

Düğün Seremonilerinin Vazgeçilmezi Düğün Dansının Hikayesi

Düğün dansı, gelinle damat için özel bir yeri olan, genellikle klasik ve romantik parçalar eşliğinde yapılması tercih edilen bir dans türü. Düğünün ilk heyecanlı anı da denebilir…

Çiftlerin evliliklerine attıkları ilk adımın gösterisi olan düğün dansı, aşkı ve mutluluğu simgeleyen özel bir an… Düğün dansının mutluluğu ilk kez nasıl simgelediğine, hangi amaçla ortaya çıktığına ve anlamına göz atmaya ne dersiniz?

[widget-136]

 

Düğün Dansının Tarihçesi

Düğün dansı, uzun yıllar önce aristokrasiye has bir gelenek olarak ortaya çıktı diyebiliriz. Aslında varlığı, oldukça eskiye dayanıyor. İlk dansı aklınızda, 16. yüzyıl Avrupa’sında kraliyet ailelerinin düğün törenlerindeki nazik süzülüşleri ve çevrelerinde onu izleyen konuklar olarak resimlendirebilirsiniz. İhtişam dolu salonlarda yapılan muhteşem gösterilerin kafanızda nasıl canlandığını tahmin edebiliyoruz.

Uzun yıllar hüküm sürmeye devam eden geleneksel düğün görgü kurallarına göre düğün dansı töreni, akşam yemeğinden kısa bir süre sonra başlayan resepsiyonda gerçekleşiyor. Görgü kuralları üzerine yazılar yazan romancı Emily Post, 1922 yılında yayımladığı “Etiquette” adlı kitabında, düğün dansıyla ilgili olarak yemek masasından ilk önce nedime ve sağdıçların dansa kalktığını ya da var olan dansa katıldığını, ardından gelinle damadın da birlikte dans ettiklerini ifade ediyor. Geçmiş dönemde düğün dansı müziği olarak genelde klasik parçalar tercih ediliyor.

Klasik Dansta İlkler

Düğün dansı tarihi gelişiminde birçok değişikliğe uğramıştır. Düğün dansı yapılışı ve düğün dansı müzikleri çeşitlenmiştir. Bakacak olursak:

  • Düğün dansı türleri arasında en çok tercih edilenlerden biri olan cha cha cha, ilk kez Küba’da yapılmıştır.
  • Pointe ayakkabısını kullanan ilk bale sanatçısı MARIE TAGLIONI’dir. 1832 yılında “La Sylphide” gösterisinde giymiştir.
  • İlk salon dansı, İtalyan Viyana Valsi’dir.
  • Folka, 19. yüzyılda düğünlerde en sık tercih edilen, temel hareketleri zıplama ve dönme olan popüler düğün danslarından biri oldu.
  • Günümüzde en çok tercih edilen düğün dansı tango, 1890’lı yıllarda Arjantin’de ortaya çıktı. Uzun yıllardır etkisini sürdüren tango, aşkın ve romantizmin simgesi oldu.

Çiftler, düğün dansı türleri çoğalmadan önce genelde sinemalarda gösterimi yapılan filmlerin dans sahnelerinin müziklerini kullanıyordu. Buna örnek olarak Frank Sinatra'nın The Way You Look Tonight from Swing Time şarkısı verilebilir. 1936 yılında En İyi Özgün Şarkı Akademi ödülünü kazanan parça, dönemin düğün danslarında sıkça tercih ediliyordu. Müzik kültürü değişip geliştikçe düğün dansı müzikleri de farklılaşmaya başladı. Zamanla charleston, salsa, cha cha cha, swing, rumba ve polka gibi dans türleri de düğün danslarında belirmeye başladı.

Düğün Dansı Olmazsa Olmaz!

İlk dansınızın kusursuz olması için düğün dansı dersi almalısınız. Düğün dansı kursları sayesinde 5 - 6 saatte mükemmel bir koreografi sergileyebilirsiniz. 

Düğünlerde En Çok Tercih Edilen Dansların Tarihçeleri

Düğün dansı türleri olarak hem klasik hem de popüler danslar tercih ediliyor. Düğün dansına ve koreografilerine çiftler beğenileri paralelinde karar veriyorlar. Düğün dansları arasında en çok tercih edilenler: 

  • Salsa: Temeli 17. yüzyıl danslarından olan “contredanse”e dayanan, Avrupa, Amerika ve Afrika kültürünün ortak çıkarımıdır. Serbest stil olarak tanımlanması, doğaçlamaya ağırlık vermesinden gelmektedir. Hızlı ve enerjiktir. “Salsa romantika” adı verilen alt türü, genelde daha duygusaldır ve aşk teması üzerinde yoğunlaşmaktadır.
  • Vals: Modern balo salonu dansı olarak tanımlanan vals, 17. yüzyılda Güney Almanya'da ortaya çıkmıştır. Yumuşak, yuvarlak ve akıcı hareketlerden oluşan temasıyla ortaya çıkan dans, 1780 yılında Viyana’da moda olmuş, ardından birçok ülkede tanınmaya başlamıştır.
  • Cha Cha Cha: 1954 yılında ABD’de ortaya çıkmıştır. O yıla kadar en popüler dans olarak bilinen Mambo’yu kısa sürede tahtından etmiştir. Ça-ça-ça müziği, ilk kez Kübalı viyolonist ve besteci Enrique Jorrin tarafından 1953 yılında yaratılmıştır.
  • Tango: Tango müziği, fakir ve alt sınıfa ait olarak yaşayan insanlar için oluşturulan ve asilik, hırçınlık gibi temaları işleyen bir müzik türü olarak otaya çıkmış, uzun süre ahlaka uygun olmadığına inanılmıştır. İlerleyen dönemlerde, üst sınıfların da tangoya merak duymasıyla modernleştirilip sadeleştirilmiştir. Bu dönemden sonra artık tango, Arjantin sosyetesinde değer görmeye başlamıştır. Avrupa’nın tanışması ise 20. yüzyılın başında Fransa ve Arjantin arasında yapılan deniz ticareti sırasında, Arjantin’in tangoyu, Fransa’ya taşıması ile olmuştur.
  • Swing: Düğün dansı türleri arasında en hareketlilerinden biri olan ve Lindy hop ve charleston gibi dans türlerinin karışımı olarak 1920’li yıllarda ortaya çıkan swing, sonraki dönemlerde hiphop, disko ve country tarzındaki danslara ilham olmuştur. Cazz çağında ortaya çıkmış ve çıktığı dönemin etkilerini enerjik ve tempolu figürlerine yansıtmıştır.

Düğün Dansı Nedir, Günümüzde En Çok Hangi Türler Düğün Dansı Olarak Tercih Edilir?

İlk düğün dansı, herkes için çok kıymetli ve özel bir andır. Bu yüzden çiftlerin, kendilerini en iyi şekilde yansıttığını, rahat ve mutlu hissettirdiğini düşündükleri bir dans türü bulmaları çok önemli… Dansın size vadettikleriyle beklentilerinizin ve ruhunuzun uyuşuyor olması ince bir detay…

Tam da bu yüzden, düğün dansı nedir sorusunun esas cevabı, eşinizle aranızdaki uyumu yansıtan ve ruhunuza hitap eden bir dans türü olarak ifade edilebilir. Müzik zevki ve dans kültürü, her dönem, şartlara göre değişiklik gösterebiliyor. O yüzden düğün dansı nedir, sorunuzun kesin bir cevabı yok. İlk kriter, tamamen sizin zevkiniz…

Daha klasik ve romantik bir dans yapmak istiyor, aşkınızı tüm davetlilere göstermek istiyorsanız tango ve vals gibi tutku dolu dansları tercih edebilirsiniz. Eğlenceden ödün vermek istemiyor, “En çok ben eğlenmeliyim.” diyorsanız da swing, rumba ve cha cha cha gibi düğün dansı türlerini deneyimleyebilirsiniz.

[widget-172]

Düğün Dansınız Hiç Unutulmayacak!

Aslına bakarsanız insanlık var olduğundan beri dans da bir şekilde var olmuş ve bir şekilde kendini göstermiş diyebiliriz. Dans, insanlarda rahatlatıcı, keyiflendirici ve enerji verici etkileriyle ön plana çıkınca mutlu olunan her anda dans etme ihtiyacı doğmuştur. Düğün dansının ortaya çıkışı da bu şekilde olmuştur.

Dansın, ruhunuzu iyileştiren gücüne kulak verin! Seçtiğiniz düğün dansı, samimiyetinizin, sevginizin ve enerjinizin en büyük kanıtı… Hazırlayacağınız harika bir dans koreografisiyle unutulmaz bir düğün günü geçirebilir, birbirinize sımsıkı sarılabilirsiniz! Düğün dansı hazırlıkları ve düğün dansı kurs fiyatları hakkında bilgi almak için bize ulaşın.

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (212) 983 22 46