Düğün Dansı Kursu MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Twist Düğün Dansı - Düğününüzde Nostaljinin Kralı Twist Yapın!

Twist Düğün Dansı Nedir? Nostaljik Düğün Dansı

1960’larda Amerika’da ortaya çıkan ve zamanla tüm dünyayı kasıp kavuran twist düğün dansı, çılgın ve hareketli yapısı ile yerinde duramayanlar için oldukça uygun bir dans türüdür.

Ortaya çıkış şekli ile oldukça ilginç bulunan twist düğün dansı, Chubby Checker’ın öncülüğünde havlu hareketleri ile şekillenmiştir. Oldukça eğlenceli bir dans türü olan twist düğün dansında gündelik hareketlerden esintiler çoklukla görünmektedir.

Öğrenilmesi son derece kolay olan twist düğün dansı nostaljik niteliği ile eğlenceli ve anlamlı bir dans gerçekleştirmek isteyen çiftler için sıklıkla tercih edilmektedir. Şimdi gelin twist düğün dansı nedir, twist düğün dansı nasıl yapılır, twist yaparken dikkat edilecekler neler, birlikte öğrenelim. 

 [widget-136]

İlk Dans İçin Neden Twist Düğün Dansı?

Pistlerin tozunu attırmak isteyen çiftler, düğün törenlerine yüzleri gülümseten twist düğün dansı ile giriş yapabilir içlerinden geldiği gibi dans edebilirler. Yapısı gereği kıvraklık ve esneklik gerektiren twist düğün dansı ile çiftler yakın temasta olmamalarına rağmen uyum içerisinde hareket etmektedirler. Peki, ilk dans tercihi noktasında kararsız olan çiftler neden twist düğün dansını tercih etmelidir? İşte neden twist düğün dansı diyenler için birbirinden eğlenceli sebepler:

 • Twist dansı ile içinizdeki heyecanı ve mutluluğu dışa vurabilir, dilediğiniz şekilde dans edebilirsiniz.
 • Kolayca öğrenilen tapısı ile twist düğün dansnı kısa sürede kavrayabilirsiniz,
 • Partneriniz ile her dakika yakın temasta bulunmanıza gerek kalmayacağından rahatlıkla hareket edebilir, hata yapma korkusu taşımazsınız,
 • Arkadaşlarınızı, ailenizi ve davetlileri twist düğün dansına dâhil edebilir ve samimi bir atmosfer oluşturabilirsiniz.
 • Düğün dans dersi alarak özgüveninizi artırabilirsiniz. Tüm bu nedenlerin yanında twist düğün dansı müzikleri ile de kendinizden geçeceğinize şüphe duymuyoruz. Üzerinizdeki gerginliği ve stresi atmak için twist düğün dansını tercih edebilirsiniz.

Twist Düğün Dansı Nasıl Yapılır? Twist Düğün Dansı Hareketleri

Ayakların, kalçaların ve kolların senkronizasyonu… İşte size twist düğün dansının tüm hareketlerini özetleyen bir kompozisyon. Twist düğün dansından vücudunuzun her bir uzvu ayrı figürlere sahipken bütünde bir uyum içerisinde bulunmaları gerekmektedir.

Oldukça kolay figürlerden oluşan twist düğün dansı temelde 3 hareket çerçevesinde şekillenmektedir. Bu iç hareket de adeta günlük yaşamımızdan kesitlerin yansıması olarak karşımıza çıkmaktadır. Bireysel anlamda gerçekleştirilen bu hareketler çift olarak gerçekleştirilen twist düğün dansları içim bir kombinasyon ve paralellik gerektirmektedir. Eşiniz ile yapacağınız bu eğlenceli dansın temel hareketlerini sizler için derledik.

 • Kol ve Kalça Hareketi

Twist düğün dansının en ünlü hareketlerinden birisi olan ve adeta bir havluyla belinizi kuruluyormuşçasına uygulanan bu hareket temelinde kalça kıvraklığına dayanmaktadır. Kalçaların sola kolların ise sağa hareket etmesiyle tamamlanan havlu figüründe dizlerin bükülü olması gerekmektedir.

 • Ayak Hareketi

Temelinde ayak hareketleri ile şekillenen bu figür doğrultusunda bir izmarite basıyormuşçasına ayakların döndürülmesi ve tüm vücudun ileri-geri hareketleri söz konusudur. Twist düğün dansı için oldukça ünlü olan bu hareket kolaylıkla öğrenilebilmektedir.

 • Twist Duruşu

Twist düğün dansının duruşu, gerçekleştirilen hareket ve figürler doğrulusunda şekillenmektedir. Esas duruşta ise sağ veya sol bacağın öne uzatılması kolların ise öne doğru uzanması gerekmektedir.

 • Gündelik Hayattan Kesitler

Hareket ve figürleri ille rutin hareketlerimizden izler taşıyan twist düğün dansında söz konusu hareketlerin haricinde yüzme, boğulma, kol sallama, sağ veya sol bacak bükümü gibi özgün dans stilleri sıklıkla uygulanmaktadır.

Twist Düğün Dansı Müzikleri

Twist düğün müzikleri noktasında yerli ve yabancı birçok parça karşımıza çıkmaktadır. Bu parçalar da tıpkı twist düğün dansının yapısı gibi nostaljik parçalardır. Twistin doğuşuna öncülük eden Chubby Checker’dan Barış Manço’ya kadar birçok isim twist düğün dansı için eğlenceli müzikler ortaya koymuştur.

Kendinize en uygun, en hareketli ve renkli, twist düğün dansı müziklerini listelemek için küçük bir araştırma yapabilirsiniz. Bu araştırma sonucunda seçeceğiniz parçanın twist düğün dansı koreografisi ile uyumlu olmasına dikkat etmenizi öneririz.

Twist Yapılırken Dikkat Edilecekler

Düğün törenleri içi twist düğün dansı tercih eden çiftlerimiz bu eğlenceli dansın inceliklerini en iyi şekilde kavramalıdır. Twist düğün dansı hareketli yapısıyla pratik gerektiren bir danstır.

Twist düğün dansı sırasında eşler birebirine nadiren temas ederler hatta bazen hiç dokunmazlar fakat yine de uyum içerisinde bulunmaları ve bazı hareketlerinin paralellik göstermesi gerekmektedir. Peki, twist düğün dansı yapılırken dikkat edilecekler noktasında hangi maddeler karşımıza çıkmaktadır?

 • Twist düğün dansının eğlenceli hareketleri ile kendi sitilinizi oluşturabilir, özgün bir dans stili ile fark yaratabilirsiniz.
 • Partnerinizle uyumlu olmaya özen göstermelisiniz,
 • Twist düğün dansı müzikleri noktasında hareketlerinizle bir bütün oluşturacak parçaları tercih etmelisiniz,
 • Grup halinde bir twist düğün dansı yapmayı planlıyorsanız ayrıntılı bir twist düğün dansı koreografisi oluşturmalısınız,
 • Her ne kadar kolay hareketlerden oluşsa da esneklik gerektiren twist düğün dansı için hareketler noktasında ön hazırlık ve egzersiz yapma özen göstermelisiniz.

Twist düğün dansını tercih eden çiftler düğün törenlerinde kusursuz bir dans gösterisi yapmak için nitelikli bir twist düğün dansı kursu ile görüşme sağlayabilirler.

[widget-172]

Twist Düğün Dansı İçin Kurs Seçimi –Twist Düğün Dansı Kursu Fiyatları

Düğün törenlerini eğlenceli bir atmosferde geçirmek ve gerek düğün öncesi gerekse de düğün anındaki stersi atmak isteyen çiftler twist düğün dansı ile oldukça özgür dakikalar sahip olacaklar. Tüm bu istekler doğrultusunda çiftler bir twist düğün dansı kursu ile görüşme sağlayabilirler

Twist düğün dansının eksiksiz bir şekilde gerçekleşmesi için twist düğün dansı kursları oldukça önem arz etmektedir. Kendiniz için en iyi twist düğün dansı kursunu seçebilir ve eğitim danışmanları yardımıyla twist düğün dansı kursu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Twist düğün dansı kursu fiyatları noktasında ise yine eğitim danışmanlarından yardım alabilir, koreografiniz, kurs süresi, dans salonlarının donanımı, uzman eğitmenler ve MEB onaylı twist düğün dansı kursu olması gibi etkenlerle değişkenlik gösteren kurs fiyatları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Önemli!

Twist dansında başarılı olmanın püf noktalarından biri, kalçaları ve beli kullanmaktır. Kalçalarınızı ritmik bir şekilde hareket ettirerek, dansın enerjisini ve akıcılığını artırabilirsiniz.

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (212) 983 22 46