Düğün Dansı Kursu MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Sirtaki Düğün Dansı - Düğününüzde Yunan Ezgileriyle Sirtaki Yapın!

Yunan Ezgilerinin Yansıması Sirtaki Nasıl Bir Dans? Kültürel Bir Düğün Dansı

Yunan kültürünün ayrılmaz bir parçası olarak karşımıza çıkan sirtaki düğün dansı 1960’lardan günümüze kadar uzanan ve düğünlerde sıklıkla tercih edilen bir dans türüdür.

İstanbul’da doğan ve Batı Anadolu’ya yayılan sirtaki düğün dansı türü zaman içerisinde Türk kültürünün de bir parçası haline gelmiştir. Yavaş tempolarla başlayan ve gittikçe hareketlenene sirtaki düğün dansı, kalp ritminizin yavaş yavaş artmasına ve heyecanlı bir dansa tanıklık etmenize olanak sağlamaktadır.

 [widget-136]

İlk Dans İçin Neden Sirtaki Düğün Dansı? Sirtaki Düğün Dansı Nedir?

Eğlenceli yapısı ve yavaş başlayıp gittikçe hızlanan temposu ile heyecanı doruklarda yaşatan Sirtaki düğün dansı, çiftler tarafından günümüzde sıklıkla tercih edilmektedir. Düğünümde neden sirtaki düğün dansı yapmalıyım diyen çiftler için sirtaki düğün dansının yüzleri gülümseten birçok ilginç özelliği bulunmaktadır.

Neden Sirtaki Düğün Dansı:

  • Eğlenceli bir sirtaki düğün dansı koreografisi oluşturabilirsiniz.
  • Sirtaki düğün dansı ile yalnızca çift olarak değil, davetliler ve arkadaşlarınızla da dans edebilirsiniz.
  • Sirtaki düğün dansı ile düğününüzde samimi ve sıcak bir atmosfer oluşturabilirsiniz.
  • Geleneksel ezgiler ile kültürel bir sirtaki düğün dansı gerçekleştirebilirsiniz.
  • Hareketli ve eğlenceli figürlerden hoşlanıyorsanız sirtaki düğün dansını tercih edebilirsiniz.

Yunan kültürüne ilginiz varsa düğün dansı seçiminiz için sirtaki düğün dansı paha biçilemez bir fırsattır.

Sirtaki Düğün Dansı Nasıl Yapılır? Sirtaki Düğün Dansı Figürleri

Sirtaki düğün dansı nedir öğrendiysek şimdi de sirtaki düğün dansı nasıl yapılır, konusuna gelebiliriz. Düğün dansı için eğlenceli figürler ve sitiller tercih eden çiftler, sirtaki düğün dansına büyük ilgi duymaktadır. Sirtaki düğün dansına kültürel havası ve samimi yapısı ile kısa sürede uyum sağlayabilirsiniz. Fakat yine de kusursuz bir sirtaki düğün dansı gerçekleştirmek için sirtaki düğün dansı kursları temel önerimizdir.

Peki, sirtaki düğün dansı nasıl yapılır? Sirtaki düğün dansında uygulanan figürler ve hareketler nelerdir? Bu sorular cevabı tamamen kültürel ögeler ve ezgilerde gizlidir. Sirtaki düğün dansı salon dansların uzak yapısı ile sıcak ve samimi bir danstır. Sade fakat birçok farklı figüre sahip olan bu dans için özel sirtaki düğün dansı koreografisi oluşturabilmektedir.

Genellikle birden fazla kişinin omuz omuza vererek oynadığı sirtaki düğün dansı çift olarak ya da grup halinde oynanabilmektedir. Sirtaki düğün dansı sırasında düz bir çizgi üzerinde yatay bir şekilde toplanılır ve seçilen bir kişinin talimatları ile figürler gerçekleştirilir. Figürlerin eksiksiz gerçekleştirilmesi için bir sirtaki düğün dansı koreografisi oluşturmak oldukça önemlidir.

Sirtaki Düğün Dansı Müzikleri

Sevinç, dağıtma ve durulma gibi figürlerden oluşan sirtaki düğün dansında bu figürlere uygun olan sirtaki düğün dansı müzikleri seçilmelidir. Sirtaki düğün dansı müzikleri söz konusu olduğunda karşımıza çıkan temel enstrüman buzukidir. Bir saz çeşidi olan bu enstrümanın yanında türevleri de kullanılabilmektedir.

Sirtaki düğün dansı müzikleri yavaş tempoda başlayarak adım adım yükselmektedir. Müziklerin esas amacı adımları ve figürlere uyum sağlamaktır. Sirtaki düğün müziklerini dinlediğiniz zaman sirtaki düğün dansı hareketleri adeta gözünüzde canlanmaktadır.

Sirtaki Yapılırken Dikkat Edilecekler

Düğünlerinde sirtaki düğün dansı tercih eden çiftler dansın uyumlu bir yağıya sahip olması için bazı önemli noktalar dikkat etmelidir. Esas anlamda büyük bir zorluğu bulunmayan sirtaki düğün dansı yapılırken dikkat edilecekler noktasındaki temel faktör dans anındaki ruh halimiz ve dansın canlı yapısını figürlere yansıtmanızdır.

Zor figürlere sahip olamamasının yanında sirtaki düğün dansı hareketli yapısı ile pratik gerektiren bir danstır. Eğer sirtaki düğün dansını çift olarak değil de grup halinde yapmayı planlıyorsanız tüm figürlerin uyumlu olmasına dikkat edilmelidir. Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise figürler ile sirtaki düğün dansı müziğinin uyumudur. Unutmayınız ki dans ve müzik kusursuz bir koreografi için bütünleşmiş olmalıdır.

Sirtaki düğün dansı sonunda gelenek gereği çökerek selam verilmesi de dikkat edilmesi gereken önemli bir noktadır. Dansın eksiksiz tamamlanması sirtaki düğün dansının kültürel havasına oldukça katkı sağlayacaktır. Sirtaki yapılırken dikkat edileceklere önem vermeyi unutmayın...

Sirtaki Düğün Dansı İçin Kurs Seçimi – Sirtaki Düğün Dansı Kursu Fiyatları

Düğün törenlerinde sirtaki düğün dansını tercih eden çiftler sirtaki düğün dansı için bir kurs seçimi yaparak eksiksiz bir koreografi oluşturabilirler. İsteğe bağlı olarak çift ya da grup halinde alabileceğiniz sirtaki düğün dansı kursu ile düğününüz eğlenceli ve hareketli hale getirmeniz mümkün olacaktır. 

Sirtaki düğün dansı kurs araştırmaları sonrasında eğitim danışmanları ile görüşerek sirtaki düğün dansı kursu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Sirtaki düğün dansı kursu fiyatları, çift veya grup halinde bir ders tercihi yapmanız, kurs süreniz, dans salonlarının donanımı, kurumun deneyimi ve MEB rhsatının bulunması, uzman eğitmen kadrosu sirtaki düğün dansı koreografisi gibi unsurlarla değişkenlik gösterebilmektedir. Sirtaki düğün dansı kursu ne kadar sürer, diye merak edenler için şunu söyleyelim. Düğün dansı kursundan en az altı saat ders almadan başarılı bir performans sergileyemezsiniz. 

Siz de sirtaki düğün dansını tercih ederek düğününüzde sevdiklerinizle omuz omuza verin!

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (212) 983 22 46